WSPÓLNOTA SYBIRAKÓW
"Koło Związku Sybiraków w Kluczborku" powstało w kwietniu 1989 r.
W niecałe cztery lata później - w lutym 1993 r. - miało miejsce poświęcenie sztandaru Koła z obliczem św. Rafała Kalinowskiego. Obrzędu tego, podczas Mszy św. w Kościele MBWW, dokonał ks. bp Jan Bagiński, w asyście ks. proboszczów: Edmunda Podzielnego i Franciszka Drendy. „Przed sztandarem ze św. Rafałem Kalinowskim łączę się z wami – Wielce Czcigodni Sybiracy – w podziwie dla Was skłaniam głowę, wdzięczny za przykład Waszej wierności, męstwa i wielkich otwartych serc. Szczęść Wam Boże!” – słowa te bardzo ujęły Sybiraków, którzy od tego momentu zapraszali ks. Franciszka na spotkania opłatkowe.
Tablica ku czci męczenników Sybiru
W tym czasie dojrzewała już myśl o ufundowaniu tablicy ku czci męczenników Sybiru. Ks. prob., na prośbę Sybiraków, chętnie wyraził zgodę, by taka tablica została wmurowana w naszym kościele. 13 lutego 1994 r. zima była iście syberyjska, był silny mróz i wiał przejmujący wschodni wiatr (jak mówili licznie przybyli Sybiracy – „purga duła”). Na kościelnej wieży od podmuchów żałośnie jęczały dzwony. Mszy św. przewodniczył krajowy Kapelan Sybiraków ks. prałat Edmund Cisak w asyście ks. dziekana Franciszka Drendy i ks. prałata Edmunda Podzielnego. Na filarze obok ołtarza Matki Bożej Częstochowskiej umieszczoną tablicę poświęcono.
Oto jej treść:
„Pamięć zmarłym – żyjącym pojednanie”
„Dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięga ich Męka” (Mdr 3-1)
OFIAROM CIERPIEŃ NA SYBERII
OFIAROM ŁAGRÓW I WSZELKICH MIEJSC KAŹNI
ŚWIADKOM MIŁOŚCI BOGA I OJCZYZNY
W HOŁDZIE
Sybiracy Ziemi Kluczborskiej w piątą rocznicę powołania Koła – kwiecień 1994 rok.
Fund. B. Kratus oraz członkowie Koła.
Kapelan Sybiraków - ks. proboszcz Franciszek Drenda
Sybiracy, poprzez ten akt, niejako „zagnieździli się” w naszym kościele. Zamawiane Msze św. z okazji Dnia Sybiraka, który przypada na 17 września – dzień napaści sowieckiej na Polskę. Było też rzeczą naturalną, że kiedy w maju 1994 r., sybiracka pielgrzymka udawała się do Lourdes i Fatimy, ks. Franciszek został opiekunem duchowym tej wyprawy. W Fatimie Sybiracy ufundowali różaniec, który ks. Franciszek poświęcił w Sanktuarium Matki Bożej na Montserrat. Tam też ks. prob. został spontanicznie „mianowany” przez Sybiraków ich kapelanem. Godność tę przyjął, i od tego czasu Sybiracy garną się do naszej świątyni zagospodarowując ją swoimi modlitwami. W czerwcu 1994 r. różaniec ten został powieszony obok tablicy. Od 1995 r. spotkania Sybiraków odbywają się w auli parafialnej po uprzednich Mszach św. w ich intencji. Ks. prob., jako gospodarz stwarza tak życzliwą atmosferę, że wszyscy czują się tutaj jak w domu.
Różaniec Sybiraków
Z okazji obchodów kolejnego Dnia Sybiraka, podczas Mszy św. dn. 17 września 1996 r., poświęcony został i zawieszony w kaplicy Matki Bożej różaniec Sybiraków. Jest on wykonany przez Sybiraka – aktora i poetę p. Mariana Jonkajtysa, twórcę hymnu Sybiraków. Różaniec zamiast paciorków składa się z zesłańczych wagonów z nazwami ważniejszych miejsc zesłań. (p. Jonkajtys odszedł do Pana w kwietniu 2004 r.).
Pomnik Sybiraków
Wmurowanie aktu erekcyjnego pod Pomnik Sybiraków na cmentarzu komunalnym w Kluczborku, miało miejsce 27 czerwca 1997 r. Modlitwom przewodniczył i miejsce poświęcił ks. Franciszek Drenda. Była to ostatnia inicjatywa prezesa Koła p. Zygmunta Śmieszka, który już nie doczekał tego dzieła. Poświęcenie pomnika miało miejsce 13 czerwca 1998 r. Na cmentarzu komunalnym uroczysta liturgię odprawił ks. bp Jan Bagiński, w koncelebrze z ks. Edmundem Podzielnym – Kapelanem Kombatantów i ks. Franciszkiem Drendą – Kapelanem Kluczborskich Sybiraków. Deszcz, który zaczął padać na początku Mszy św., ustał po ostatnim błogosławieństwie. Sybiracy uznali, że były to „łzy Sybiraków”, które były znakiem Opatrzności dla żyjących. Ks. Biskup poświęcił Pomnik Sybiraków jako znak pamięci. W kronice Sybiracy znajdują taki oto wpis ks. Franciszka na tę okoliczność: „Bóg cierpiał na Syberii w człowieku” - ks. kard. Józef Glemp. W modlitewnej zadumie pochylam się pod Pomnikiem Sybiraków na kluczborskim cmentarzu – w hołdzie najgłębszym Zmarłych Męczenników, ale też z wdzięcznością za ten Pomnik, z szacunkiem dla żyjących Sybiraków”.
Dzień Sybiraka
Kluczborskie uroczystości Dnia Sybiraka odbyły się 18 września 1998 r. Uczczono je Mszą św. pod Pomnikiem Sybiraków. Ks. Kapelan uroczystościom tym nadał podniosły charakter. Wśród licznie zgromadzonych Sybiraków byli przedstawiciele bratnich organizacji kombatanckich wraz z pocztami sztandarowymi oraz niezawodni harcerze ZHR. Podobna uroczystość przy Pomniku Sybiraków, miała miejsce 16 września 1999 r. Mszy św. przewodniczył ks. Franciszek Drenda i do licznie zgromadzonych wygłosił wzruszającą homilię.
Msze św. za Sybiraków oraz spotkania
Można by tak wyliczać w sposób kronikarski kolejne wydarzenia, które są udziałem Sybiraków związanych z tutejszą parafią poprzez osobę swojego ks. Kapelana, który posługuje im w każdych okolicznościach. Jak już wyżej wspomniano, nadal odbywają się Msze św. za Sybiraków oraz spotkania w auli. Uczestniczą w nich przedstawiciele władz powiatowych, miejskich z Kluczborka i Wołczyna. Przedstawiciele organizacji kombatanckich i zaprzyjaźnionych z Sybirakami szkół. W ostatnim czasie dołączają w całości członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Kluczborka. Ks. Kapelan towarzyszy, w miarę swoich możliwości, Sybirakom w ich dorocznych pielgrzymkach do Lichenia, które mają miejsce w czerwcu. Sybiracy ze swoim sztandarem uczestniczą we wszystkich ważniejszych wydarzeniach w parafii. Wspominają Jubileusz 25-lecia kapłaństwa naszego ks. Proboszcza obchodzony 4 czerwca 2004 r. Szczególnie ważne dla Sybiraków obchody miały miejsce w naszym kościele 17 grudnia 2003 r., kiedy uroczystą liturgią sprawowaną przez ks. Franciszka, uczczono 75 rocznicę powołania Związku Sybiraków.
Obraz św. Rafała Kalinowskiego
W ostatnim czasie najważniejszym wydarzeniem było ufundowanie przez Sybiraków, dla naszego kościoła, obrazu św. Rafała Kalinowskiego – patrona Sybiraków i ludzi prześladowanych oraz drugiego patrona kolejarzy. Uroczystość ta miała miejsce 12 stycznia 2005 r. Poprzedziło ją triduum poświęcone św. Rafałowi, podczas którego Słowo o patronie Sybiraków, głosił przeor klasztoru Karmelitów Bosych z Czernej, o. Tadeusz Grzesiak. Podczas Mszy św. miało miejsce przekazanie tego obrazu, jako wotum Sybiraków, prob. ks. Franciszkowi, który dokonał aktu poświęcenia obrazu. Obraz ten został umieszczony obok innych wotów Sybiraków w Kaplicy Matki Bożej.
Należy wspomnieć, że wszystkie wota, które Sybiracy umieścili, za zgodą ks. prob. w naszej świątyni, są publikowane w „Księdze Sybiraków” w t. I i II, cz. I i III – monumentalnej ogólnopolskiej edycji wydanej nakładem Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie.
Bronisława Pastwińska
wstecz |