DUSZPASTERSTWO HARCEREK I HARCERZY
Po powstaniu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej ZHR w 1989 r. w Kluczborku bardzo szybko zrodziło się także Duszpasterstwo Harcerek i Harcerzy.
Początkowo funkcję duszpasterza pełnił ks. phm. Adam Leszczyński, ks. phm. Krzysztof Wojnarowski, następnie ks. phm Andrzej Majcherek, ks. pwd. Krzysztof Bytomski, a obecnie ks. Daniel Maksymowicz.
Działalność Duszpasterstwa Harcerek i Harcerzy obejmuje ok. 250 młodych ludzi i jest bardzo bogata w formie i treści.
Oto niektóre z przejawów jej działalności:
Harcerska Rada Duszpasterska - powoływana uroczyście w czasie Mszy św. harcerskiej na rok. W jej skład wchodzili reprezentanci wszystkich drużyn. Celem Rady jest planowanie i koordynacja całego duszpasterstwa z działaniami poszczególnych drużyn i hufców.
Krąg Światła - jest to spotkanie biblijne w każdy piątek w godz.: 20.30-22.30 - w kaplicy zakopiańskiej przy ul. Katowickiej. Poznawanie Biblii w formie dyskusji, pracy w grupach, wspólnej modlitwy i osobistych świadectw cieszy się wśród harcerzy niesłabnącym powodzeniem już od kilku lat i przynosi błogosławione owoce w formacji osobistej poszczególnych osób.
Teatr Dźwięku i Ruchu - zrzesza harcerstwo starsze. Zazwyczaj czerpie z inspiracji religijnej i przez liczne przedstawienia pobudza widzów do refleksji. Teatr ubogaca rekolekcje młodzieżowe. Występuje w szkołach, a także promuje harcerstwo poza Kluczborkiem.
Rekolekcje instruktorskie - co roku odbywają się zamknięte rekolekcje dla instruktorów i harcerzy starszych. W całkowitym milczeniu rekolektanci słuchają konferencji, modlą się, rozważają Słowo Boże i uczestniczą we wspólnych posiłkach słuchając w czasie jedzenia dobrej lektury. Stawiane wymagania cieszą się uznaniem i przynoszą owoce.
Msze św. harcerskie - na szczególną uwagę zasługuje coroczna PASTERKA HARCERSKA, która celebrowana jest rok rocznie bardzo uroczyście 24.XII. o godz. 21.30. w kaplicy zakopiańskiej przy ul. Katowickiej. Bierze w niej udział ok. 250 harcerek i harcerzy oraz wielu rodziców i sympatyków harcerstwa.
Celebrowane są także Msze św.:
- na rozpoczęcie roku harcerskiego,
- w święta poszczególnych drużyn,
- w intencji Babć i Dziadków 21 stycznia,
- w Dniu Myśli Braterskiej 22 lutego,
- z okazji św. Jerzego-patrona harcerzy,
- z okazji zjazdów instruktorskich, konferencji itp.,
- w czasie obozów i biwaków codziennie.
Pielgrzymki - co roku harcerze pielgrzymują do Częstochowy w pierwszy weekend września na ogólnopolską pielgrzymkę harcerzy i kombatantów. W roku 1996 dodatkowo odbyła się pielgrzymka do Częstochowy w dn. 13-15 sierpnia, w czasie której nastąpił Akt Zawierzenia Matce Bożej Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Dni Skupienia dla zastępowych - celem jest formacja duchowa młodszych harcerek i harcerzy, którzy są odpowiedzialni za prowadzenie zastępów. Zawsze szukamy nowych ciekawych-aktywnych form przekazu i przygotowujemy te dni wspólnie z Radą Duszpasterską.
Adoracja Najświętszego Sakramentu - co roku w Wielką Sobotę przy Bożym Grobie w kościele dla wszystkich harcerek i harcerzy.
Biała Służba - to każdorazowa służba naszych harcerzy w czasie pielgrzymek papieskich. Ostatnio liczny był udział naszych harcerzy w Krakowie. Harcerze tworzą patrole sanitarne i pomagają w służbach porządkowych.
Drogi Krzyżowe - najczęściej w Wielkim Poście harcerze organizują Drogi Krzyżowe w terenie. Idąc przez las niosą na zmianę duży krzyż, który następnie zostaje wkopany w ziemię.
Warta przy Bożym Grobie - rokrocznie w obu kluczborskich parafiach harcerze zaciągają warty honorowe w Wielką Sobotę.
Rezurekcja - Zmartwychwstanie Pana Jezusa harcerze świętują wraz z całą parafią uczestnicząc w mundurach wraz ze swoim pocztem sztandarowym w procesji rezurekcyjnej.
Dzień Papieski - harcerki i harcerze podejmują się organizacji obchodów na terenie miasta, a nawet na arenie kraju. Uczestniczą w kweście i organizują nabożeństwa, wystawy. Włączają się do oprawy liturgii uczestnicząc w uroczystej Mszy św. w intencji papieża w pełnym umundurowaniu.
Dzień Wszystkich Świętych - harcerki i harcerze wystawiają całodniową wartę honorową, a wieczorem gromadzą się przy symbolicznym krzyżu ks. Jerzego Popiełuszki i grobie ks. Zygmunta Curzydły na czuwaniu, na które przybywają również parafianie, szczególnie młodzież.
Skwer poświęcony Pielgrzymkom Jana Pawła II do Polski.
Harcerze również zainicjowali i wykonali skwer poświęcony Pielgrzymkom Jana Pawła II do Polski. Jest on wykonany w formie konturu Polski, na pow. ok. 260 m2 trawnika, nieopodal figury Matki Boskiej Fatimskiej. Poprzez nasadzenie krzewów wytyczono granice Polski, a sporymi kamieniami z tabliczkami zaznaczono wszystkie miejscowości (52), które podczas pielgrzymek do Polski odwiedził Jan Paweł II. Po północnej stronie skweru tuż przy chodniku stanęła okolicznościowa tablica z datami i hasłami przewodnimi wszystkich pielgrzymek oraz z wybranymi fragmentami słów, które Ojciec Święty kierował do rodaków (m.in. dwa fragmenty spośród kilkunastu: „Każdy winien znaleźć w życiu swoje Westerplatte, czyli słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć”. „ Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała"). Pomysłodawcą był p. Piotr Rewienko – parafianin i przewodniczący Kluczborskiego Obwodu ZHR. Pomysł zrodził się w pierwszą rocznicę odejścia Jana Pawła II do domu Ojca. Pierwotny plan zakładał wykonanie kilku skwerów poświęconych poszczególnym pielgrzymkom. Lokalizacją miał być park miejski, jednak w obawie przed wandalizmem i profanacją inicjatywa trwała w zawieszeniu. Dokładnie w 2 rocznicę śmierci Jana Pawła II postanowiono, by skwer powstał przy kościele NSPJ, który mieści się przecież przy ul. Jana Pawła II, i na szczęście w jedynym wolnym miejscu, które jakby na to czekało 20 lat, tuż przy Matce Bożej Fatimskiej, do której także pielgrzymował Jan Paweł II.
W ten sposób nasza parafia i miasto, choć w taki sposób może upamiętnić Jana Pawła II, a w szczególności przybliżyć kilka, jakże ważnych, fragmentów Jego nauki. Cieszy tym bardziej fakt, że skwer ten powstał w jubileusz 20-lecia naszej parafii i rok przed 30 rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Sponsorami i wykonawcami skweru są:
- Parafia NSPJ,
- p. Sławomir Serwata,
- p. Waldemar Sosin,
- p. Barbara Ziora,
- p. Stanisław Broszko,
- Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Kluczborku,
- Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Strona internetowa: Kluczborski Hufiec Harcerek WATRA
Strona internetowa: ZHR Kluczbork
wstecz |