KRĄG BIBLIJNY
Krąg Biblijny tworzy grupa parafian, która odczuwa potężny głód doświadczenia Boga w modlitwie. Wymiarem modlitwy podejmowanej przez członków grupy w celu zaspokojenia tej potrzeby, jest sięgnięcie do Pisma Świętego, jako punktu wyjścia do refleksji i medytacji.
W roku formacyjnym 2013/2014 omawiamy Ewangelię św. Łukasza. Wszystkich chętnych zapraszamy we wtorki po wieczornej mszy św. do salki w domu katechetycznym. Opiekunem Grupy jest ks. Marcin Utzig.
Ks. Franciszek Drenda, widząc taką potrzebę w naszej parafii postanowił, aby odbywały się u nas godziny biblijne.
W pierwszą niedzielę września 1989 r. ogłoszono na wszystkich Mszach św., że powstaje koło, na którym będzie czytane i rozważane Pismo Święte.
Pierwszym opiekunem był ks. Zygfryd Flak. Jak możemy wyczytać w gazetce parafialnej „Twoje Serce” (5/2006, s. 7): „Zawsze był przygotowany, przynosił różne pomoce. Czytał, objaśniał, pytał uczestników czy wszystko rozumieją. Godziny biblijne rozpoczęliśmy od rozważania i czytania ksiąg Starego Testamentu”.
Następnym opiekunem był ks. Waldemar Przyklenk. „Czytaliśmy Ewangelię św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i św. Jana. (…) Ks. Waldemar dokładał wszelkich starań, aby czas poświęcony na rozważaniach tekstów Pisma Świętego był owocny” („Twoje Serce” 5/2006, s. 7).
Po ks. Waldemarze, Krąg Biblijny przejął ks. Grzegorz Rencz, który wprowadzał w Ewangelię Dzieje Apostolskie i czynił zrozumiałą Apokalipsę św. Jana.
Kiedy odszedł z parafii ks. Grzegorz, opiekunem kręgu został ks. Krzysztof Cieślak, który tłumaczył, wyjaśniał i pomagał interpretować List do Rzymian i List do Filipian.
Po ks. Krzysztofie grupą zajął się ks. Rafał Siekierka, z którym członkowie kręgu rozważali i porównywali treści Nowego Testamentu ze Starym Testamentem. „Już w środę rozważaliśmy lekcje i Ewangelie czytane w kościele na nadchodzącą niedzielę”. („Twoje Serce” 5/2006, s. 7).
Od 6 września 2006 r. do 22 sierpnia 2012 r. opiekunem Kręgu Biblijnego był ks. Adam Jankowski. Spotkania biblijne zachowały tę samą formę, jaką wypracowali poprzednicy, gdyż punktem wyjścia jest zawsze Słowo Boże - na najbliższą niedzielę, święto czy uroczystość.
Po odczytaniu tekstu następuje wyjaśnienie, medytacja oraz dyskusja, jaka nauka płynie dla nas z rozważanego Słowa Bożego; wspólne dzielenie się Dobrą Nowiną.
Uczestnicy kręgu przynoszą na Godzinę Biblijną swoje Pismo Święte, z którego korzystają i rozważają teksty natchnione.
Aktualnie spotkania rozpoczynają się modlitwą do Ducha Świętego, następnie analizujemy wybrany fragment Ewangelii w porządku chronologicznym, następuje wyjaśnienie, dyskusja i refleksja nad zastosowaniem Słowa Bożego w codziennym życiu.
wstecz |