STOWARZYSZENIE MATKI BOŻEJ
PATRONKI DOBREJ ŚMIERCI
Nazywane jest także "Apostolstwem Dobrej Śmierci". Stowarzyszenie zostało zatwierdzone przez papieża Piusa X dn. 22 lipca 1908 r. i powierzone opiece misjonarzy ze Zgromadzenia Najświętszej Maryi Panny we Francji (z siedzibą w Tinchebray).
30 maja 1987 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp oficjalnie zatwierdził Polską Filię Stowarzyszenia w Górce Klasztornej. Opiekę nad Apostolstwem Dobrej Śmierci w Polsce sprawują Misjonarze Świętej Rodziny.
Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci jest zrzeszeniem modlitewnym, które ma przygotować do godnego, chrześcijańskiego umierania. Wstępujący do Stowarzyszenia, poprzez swoje modlitwy i ofiary pragną wyjednywać: dla wiernych katolików – wytrwanie w łasce uświęcającej; dla obojętnych religijnie i grzeszników – łaskę nawrócenia; dla wszystkich – dobrą i świętą śmierć. Realizując ten cel często kierują swe myśli ku wieczności i starają się wystrzegać grzechu, aby być gotowym na śmierć w każdej chwili; praktykują szczególne nabożeństwo do Matki Bożej Bolesnej i św. Józefa. Członkowie stowarzyszenia mają udział w zasługach płynących ze wspólnych modlitw wszystkich członków, uczestniczą w przywilejach i łaskach będących owocami odprawianych w ich intencjach Mszy św.
Stowarzyszenie to jest najliczniejszą wspólnotą modlitewną przy naszej parafii. Większość członków to ludzie w podeszłym wieku i chorzy, ale to siła modlitwy, to mocne zaplecze Kościoła, to Kościół cierpiący.
Pierwsza grupa członków Stowarzyszenia została pozyskana w latach 1984-1988 przez śp. zelatorkę p. Teresę Urban przy Parafii MBWW w Kluczborku – wtedy jedynej parafii na terenie miasta.
W naszej parafii Stowarzyszenie zostało reaktywowane z inicjatywy proboszcza, ks. Franciszka, w 1995 r. Zelatorki: p. Karolina Staniszewska, Irena Konieczna i Joanna Rudaniecka w latach 1995-2007 pozyskały wiele osób dla ADŚ. W roku 2001 dokonano podziału członków na poszczególne parafie wg przynależności. Parafia MBWW, do której dołączyła parafia w Kuniowie, liczy obecnie ok. 207 członków ADŚ, a do naszej parafii należy 133 członków ADŚ.
Stowarzyszenie podzielone jest na trzy zespoły:
- I zespół – najliczniejszy – to ludzie starsi, chorzy w domach, szpitalach, domach opieki;
- II zespół – to członkowie mieszkający w różnych stronach Polski, z którymi raczej nie ma bezpośredniego kontaktu;
- III zespół – to ludzie kościoła, modlitwy i pracy. Są to ludzie ADŚ działający w innych wspólnotach parafialnych (Caritasie, FZŚ, Duszpasterskiej Radzie Parafialnej, Apostolacie Maryjnym, Bractwie Więziennym, Różach Różańcowych i in.).
Obecnym zelatorem jest p. Zbigniew Kociubiński, skarbnikiem p. Czesława Korek. Zebrania członków odbywają się raz w miesiącu. Co jakiś czas odbywa się również Regionalny Dzień Skupienia dla członków ADŚ.
Opiekunem duchowym jest ks. proboszcz Hubert Czernia.
wstecz |