Wmurowanie kamienia węgielnego
6 listopada 1983 r. nastąpiło wielkie wydarzenie, mianowicie wmurowanie kamienia węgielnego.
Kamień ten został wyjęty ze starych fundamentów Bazyliki Konstantyńskiej (IV wiek) - Grobu Świętego w Jerozolimie.
Przygotowania rozpoczęto już od 4 listopada. W ścianie kościoła wykonano wnękę na wmurowanie tego kamienia. We wnętrzu kościoła postawiono i ubrano ołtarz. Zostały wyznaczone służby porządkowe. Kościół zradiofonizowano oraz przygotowano miejsca siedzące dla duchowieństwa i zaproszonych gości.
W niedzielę 6 listopada 1982 r. już od godz. 12.00 zaczęli gromadzić się wierni we wnętrzu kościoła i wokół, podziwiając ogrom już wykonanych prac.
O godz. 14.00 cały kościół i plac wokoło był już zapełniony około 5 tys. ludźmi. Wśród wiernych znajdowali się goście: kapłani z sąsiednich parafii, inżynierowie, architekci, budowniczowie i wspomagający w budowie z Zakładów Budowlanych Kluczborka. Była tam również ofiarodawczyni placu pod kościół p. Maria Dzierżon. Chór parafialny i orkiestra uświetniały całą uroczystość.
Również o godz. 14.00 zajechał przed budującą się świątynię J.E. ks. bp Jan Wieczorek w asyście kanclerza Kurii Biskupiej ks. Alojzego Sitka, byłego wikarego parafii Kluczbork. Nastąpiło powitanie przez ks. prałata Jana Bagińskiego oraz budowniczego kościoła ks. Franciszka Drendę oraz pozostałych kapłanów.
Następnie procesyjnie wchodzą do wnętrza budującego się kościoła i udają do zakrystii, ażeby przygotować się do spełnienia ofiary Mszy św.
Mszę koncelebrowali J.E. ks. bp Jan Wieczorek, ks. prałat Jan Bagiński, ks. Budowniczy Franciszek Drenda oraz ks. kanclerz Alojzy Sitek. Homilię wygłosił ks. biskup.
Po homilii, wyznaniu wiary i modlitwie wiernych nastąpiło uroczyste podpisanie wcześniej przygotowanego aktu erekcyjnego. Swoje podpisy złożyli: ks. biskup Jan Wieczorek ks. prałat Jan Bagiński, budowniczy ks. Franciszek Drenda oraz pozostali duchowni. W dalszej kolejności akt ten zostaje podpisany przez inżynierów, architektów i budowniczych po czym zostaje umieszczony w schowku kamienia węgielnego.
Jak wcześniej wspomniano kamień ten został przywieziony z Bazyliki Bożego Grobu w Jerozolimie, a poświęcony podczas pamiętnej pielgrzymki na Górę Św. Anny Ojca Świętego Jana Pawła II 21 czerwca 1983 r. Wmurowania Kamienia Węgielnego dokonał J.E. ks. bp J. Wieczorek.
Mszę kończy uroczyste wykonanie hymnu „Boże coś Polskę”.
W kronice parafialnej zanotowano, że był to dzień uroczysty, dzień wielkich przeżyć, niezapomniany. Będzie to dzień przekazywany przyszłym pokoleniom. Tym wszystkim, którzy w tej świątyni będą pielęgnować swoje życie i miłość do Boga, swoich rodziców i bliskich.
wstecz |