BUDOWNICZY i PIERWSZY PROBOSZCZ
PARAFII NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA
W KLUCZBORKU
Pozostajecie jako wspaniała parafia
w pięknym kościele
Ks. Radca Franciszek Drenda
Urodził się 24.09.1951 r. w Bytomiu-Szombierkach.
Święcenia kapłańskie przyjął 19.05.1975 r. w kościele Świętej Trójcy w Bytomiu z rąk pierwszego Biskupa Opolskiego Franciszka Jopa.
Od 15.08.1981 r. wikariusz Parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku.
Od 30 maja 1987 r. do 28 czerwca 2010 r. pełnił funkcję pierwszego proboszcza parafii.
Ks. Franciszek Drenda przybył do Kluczborka z zadaniem wzniesienia nowego kościoła i zbudowania żywej wspólnoty parafialnej w tej części naszego miasta.
Urodził się 24 września 1951 r. w Bytomiu-Szombierkach. Syn Alfreda i Jadwigi z domu Dreszer. Ojciec pracował jako ślusarz pod ziemią w kopalni węgla kamiennego „Szombierki”. Mama była kierowniczką dużego sklepu warzywno-owocowego w Bytomiu. Pochodzili z bardzo pobożnej rodziny, z której już wcześniej wyszedł kapłan, wyświęcony w 1956 r. o. Ernest Dreszer - oblat Maryi Niepokalanej.
Duży wpływ na religijne i zdyscyplinowane wychowanie, wywarła babcia Anna Dreszer, która będąc od młodych lat wdową, całym sercem i zaangażowaniem służyła bliskiej i dalszej rodzinie.
W roku 1949 urodziła się siostra ks. Franciszka - Regina, obecnie lekarz internista w szpitalu Górniczym w Bytomiu.
Ks. Franciszek szkołę podstawową ukończył w Szombierkach. Po jej ukończeniu uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu-Bobrku, z którego wywodziło się wielu kapłanów, m.in. ks. bp Jan Kopiec.
Od najwcześniejszych lat służył przy ołtarzu. Od klasy trzeciej był ministrantem, następnie lektorem. Zawsze był związany z rodzinną parafią i patronującym jej Najświętszym Sercem Pana Jezusa. Jako młody człowiek czynnie zaangażował się w sport, należał do sekcji podnoszenia ciężarów „US” Bytom. Wywalczył dwukrotnie mistrza „Śląska juniorów” w tej dyscyplinie.
Już od najmłodszych lat wyrażał chęć służenia Bogu i ludziom, jako kapłan. Tak też się stało. Pięć lat studiował w Nysie, a ostatni rok w Opolu. Święcenia kapłańskie przyjął 19 maja 1975 r. w kościele Świętej Trójcy w Bytomiu, na prośbę ks. Pawła Porady, ponieważ czterech księży pochodzących z Bytomia tam właśnie zostało wyświęconych. Święceń udzielił ks. bp ordynariusz Franciszek Jop. Jak się później okazało, był to ostatni rocznik, któremu Jego Ekscelencja udzielił święceń. Pozostali koledzy kursowi przyjęli święcenia kapłańskie w przeddzień w Katedrze Opolskiej.
Po święceniach, na czas wakacji, ks. Franciszek został skierowany do Parafii św. Teresy w Zabrzu-Mikulczycach. W tym czasie, w miesiąc po święceniach, umarła mama Jadwiga. Na stałą placówkę ks. bp skierował ks. Drendę do Parafii św. Mikołaja w Krapkowicach. Tam, przy boku dobrego proboszcza ks. radcy Stanisława Niesporka, wzrastał w parafialnej wspólnocie. Nowe doświadczenia, wyjątkowo dużo spowiedzi, braterska wspólnota księży zakonnych i wymagający proboszcz-ojciec, to najważniejsze cechy tego okresu.
Po czterech latach, czyli rok dłużej niż to było wtedy w zwyczaju, został przeniesiony do Parafii św. Michała w Opolu-Półwsi. Poleceniem ks. bpa ordynariusza Alfonsa Nossola było, aby ks. Franciszek pomagał siostrom kamiliankom w prowadzeniu budowy klasztoru w Sławicach, szczególnie siostrze przełożonej, holenderce, która nie znała języka polskiego. Pod okiem serdecznego proboszcza, ks. radcy Pawła Czalkora, w tej niełatwej parafii, do której należała „stara” Półwieś i osiedle Dambonia, pracował dwa lata, to jest do śmierci ks. proboszcza.
Po sześciu latach pracy duszpasterskiej ks. bp ordynariusz Alfons Nossol zaprosił ks. Drendę na rozmowę, w trakcie której zaproponował mu objęcie funkcji wikarego w parafii MBWW w Kluczborku, z obowiązkiem budowy nowego kościoła parafialnego. I tak też się stało.
W ciągu tych ponad dwudziestu lat ks. Franciszek Drenda zdobył pełne zaufanie miejscowej społeczności. Nastąpił rozkwit parafii, o czym świadczą liczne powołania kapłańskie i zakonne. Liczne grupy parafialne zawdzięczają swoje powstanie właśnie temu niezwykłemu kapłanowi. Życie religijne ciągle się pogłębia, obejmując swoim zasięgiem coraz szersze rzesze wiernych. Oprócz wzorowej posługi jako budowniczy i proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ks. Franciszek jest Diecezjalnym Duszpasterzem Kolejarzy, Duszpasterzem Sybiraków, Kapelanem Więziennictwa oraz Strażaków. Jest również członkiem Diecezjalnej Rady Kapłańskiej i Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. Posiada tytuł Radcy Duchownego. Przez 10 lat sprawował funkcję Dziekana Dekanatu Kluczbork.
Opracowanie biogramu ks. Proboszcza przygotowała p. Joanna Kozioł. Czerwiec 2007 r.
--------------
Ks. Proboszcz Franciszek Drenda ze względów zdrowotnych poprosił ks. biskupa ordynariusza o urlop zdrowotny i zwolnienie z obowiązków proboszcza parafii.
Tę wiadomość ks. proboszcz ogłosił w niedzielę 20 czerwca 2010 r. po kazaniu w czasie każdej Mszy św.
Msza św. pożegnalna ks. Franciszka Drendy była sprawowana w niedzielę 27 czerwca o godz.12.00, w czasie której ks. proboszcz wygłosił słowo wdzięczności za 23 lata bycia proboszczem i 29 lat pobytu w Kluczborku.
Wielkie rzesze parafian przybyły pożegnać budowniczego nowego kościoła w Kluczborku i pierwszego proboszcza parafii, w tym Burmistrz Jarosław Kielar, grupy działające w naszej parafii i inne delegacje.
Ks. Radca Franciszek Drenda pełni obowiązki kapelana w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Opolu i duszpasterza przy Diecezjalnej Poradni Rodzinnej. Przebywa w Domu Księży Emerytów w Opolu.
Słowo pożegnania ks. Franciszka Drendy
Słowo ks. Rafała Siekierki
Reportaż ks. Adama Jankowskiego
Wywiad z ks. Franciszkiem Drendą
Proboszcz Roku 2008
wstecz |