ŚWIATOWE DNI
MŁODZIEŻY W MADRYCIE
Czym jest Światowy Dzień Młodzieży (ŚDM)?
ŚDM jest spotkaniem organizowanym przez Kościół Katolicki, w którym na zaproszenie Ojca Świętego biorą udział młodzi z całego świata. Spotykają się oni w wyznaczonym przez papieża miejscu, aby wspólnie słuchać Słowa Bożego, celebrować Eucharystię i doświadczać radości wiary w jedności z Ojcem Świętym.
Ile czasu trwa ŚDM?
ŚDM jest spotkaniem wielodniowym. Najczęściej młodzież gromadzi się na okres całego tygodnia. W poniedziałek przyjeżdża w dane miejsce, we wtorek uczestniczy w ceremonii otwarcia, w środę, czwartek i piątek bierze udział w katechezach i festiwalu młodych, w sobotę pielgrzymuje na miejsce czuwania i uczestniczy w wieczornym spotkaniu z Papieżem, a w niedzielę bierze udział w uroczystej Mszy św. kończącej dany ŚDM.
Czy na takie spotkania jedzie się samemu czy w zorganizowanych grupach?
ŚDM jest swoistego rodzaju dniem wspólnoty dla duszpasterstw młodzieżowych. Dlatego najbardziej wskazaną formą jest uczestnictwo razem ze swoją grupą formacyjną. Grupy takie organizują diecezje, parafie, szkoły, ruchy i stowarzyszenia. Tylko w wyjątkowych sytuacjach przyjmuje się pojedyncze osoby.
Czy przy formowaniu grupy potrzebna jest opieka kapłana?
Tak. Dobra grupa to taka, która rozpoczyna przygotowania na długo przed wyjazdem i przygotowuje się pod kierunkiem duszpasterza poprzez specjalny program duchowy. Wskazane jest, aby kapłan brał również udział w samym ŚDM.
Co jest najważniejsze w programie ŚDM?
Każdy ŚDM ma swój określony temat i podejmuje bardzo konkretną tematykę dotyczącą życia chrześcijańskiego. Pogłębienie tych prawd odbywa się poprzez specjalne katechezy głoszone przez biskupów oraz przez przemówienia i homilie wygłaszane przez Ojca Świętego. Ważne miejsce zajmują również spotkania i panele tematyczne organizowane przez różne ruchy, wspólnoty i zgromadzenia zakonne. Najważniejsze jest wyszukanie dla siebie tego, co pozwoli na nowo przyjąć Chrystusa i pogłębić swoją wiarę w Niego.
Kto może wziąć udział w ŚDM?
Na ŚDM zaproszeni są młodzi katolicy z całego świata. Spotkania są przeznaczone z reguły dla młodych pomiędzy 16 i 30 rokiem życia. Osoby starsze mogą się jednak włączyć w organizację spotkania poprzez pracę w wolontariacie lub pełnienie opieki wychowawczej w grupie.
Czy mogę wziąć udział w ŚDM, jeśli nie jestem katolikiem?
Tak. ŚDM są organizowane w pierwszej mierze dla młodych chrześcijan należących do Kościoła katolickiego, ale jest w nich miejsce również dla młodych innego wyznania, którzy pragną poznać wiarę katolicką i wziąć udział w przygotowanym programie.
źródło: www.sdm.org.pl
Naszą diecezję opolską będą reprezentować 302 osoby na czele z ks. biskupem Andrzejem Czają, ordynariuszem opolskim.
Kulminacyjnym momentem ŚDM będzie Msza św. pod przewodnictwem Papieża Benedykta XVI w niedzielę 21 sierpnia o g. 9.30 na lotnisku w Cuatro Vientos.
Słuchaj relacji uczestników Światowych Dni Młodzieży na falach diecezjalnego Radia Plus Opole od wtorku do piątku w magazynie reporterów "Co się święci?" po godz. 16.00, a w sobotę i niedzielę tuż przed południem.
|