BRACTWO WIĘZIENNE
Bractwo więzienne jest wspólnotą ludzi świeckich, która bezinteresownie poświęca swój czas i służy pomocą w pracy duszpasterzom więziennym. Celem tej współpracy jest ewangelizacja więźniów, czyli pozyskiwanie ludzi dla Boga.
W naszej parafii wspólnota ta powstała w marcu 1993 r. Oprócz spotkań z osadzonymi w Kluczborku, członkowie bractwa uczestniczą raz na dwa miesiące w spotkaniach z więźniami w Zakładzie Karnym Nr 1 i Nr 2 w Strzelcach Opolskich.
Liczba uczestników w spotkaniach jest różna, u nas w Kluczborku do 35 osadzonych, gdyż tego pilnują, ze względów bezpieczeństwa, służby więzienne (ochrona). W Strzelcach Opolskich te grupy są liczniejsze. Więźniowie są często przemieszczani i każde pierwsze spotkanie z nową grupą wymaga dużo cierpliwości, bo więźniowie to ludzie zbuntowani i nieufni, rozżaleni, mający pretensje do wszystkich, którzy śmieli im wymierzać karę.
Funkcję kapelana więziennego pełni ks. proboszcz Hubert Czernia i ks. Daniel Maksymowicz. Liczba członków Bractwa nie jest stała. Był czas, że była to grupa liczna – 22 osoby. Odwiedziny w Zakładzie Karnym odbywają się z ks. Kapelanem, z którym grupa młodzieży ubogaca liturgię Mszy św. i spotkania.
Formy pracy w Zakładzie Karnym:
- w poniedziałek o godz. 16.00 Msza św. dla więźniów w świetlicy. Na ścianie tejże świetlicy wisi na stałe duży krzyż, obraz MB Częstochowskiej i symbol Ducha Świętego. Jest także specjalny – rzeźbiony ołtarz i wszystkie potrzebne paramenty liturgiczne;
- spowiedź św. odbywa się zwykle przed Mszą św.;
- jest również specjalna kaplica (poświęcona przez ks. bpa Jana Kopca) do osobistej modlitwy, rozmów duchowych i spowiedzi;
- pomoc charytatywna udzielana poszczególnym więźniom; organizowana jest Wigilia i śniadanie wielkanocne;
- "kolęda" po wszystkich celach;
- praca w grupach i dyskusja po Mszy św.;
- odmawianie różańca św. przez członków BW – niezależnie czy uczestniczą w spotkaniach, czy nie;
- porady prawne udzielane przez radcę prawnego – p. Jadwigę Kurczewską należącą do BW.
wstecz |