PANORAMA


Zwiedź wirtualnie
wnętrze kościoła

ZAPRASZAMY!

AKTUALNOŚCI


 • W galerii dodano album zdjęć
  Pielgrzymka Ślubowana do Częstochowy


 • Pobierz przeglądarkę MOZILLA FIREFOX, aby otwierać stronę w jak najlepszej jakości. Kliknij tutaj.

 • Menu
  Strona Główna
  Kontakt
  Galeria
  Szukaj
  O stronie
  Obszar
  Linki
  Kancelaria
  Msze św., spowiedź itp.
  Modlitwy i Prośby
  Wyślij eKartkę
  Wywiady i rozmowy
  Droga Krzyżowa
  Audycje RADIA PLUS
  Administratorzy
  Regulamin
  STATYSTYKI
  Do pobrania
  Logo
  Kurs przedmałżeński
  Pogrzeb katolicki
  Prześlij intencję
  Odnowa w Duchu Św.
  Tydzień w parafii
  PARAFIA MBWW
  Klasztor Sercanów
  Modlitwy do bł. JP II

  BUDOWA KOŚCIOŁA
  Ks. Zygmunt Curzydło
  Ks. Bp Jan Bagiński
  Plac budowy
  Rozpoczęcie budowy
  Wmurowanie kamienia węgielnego
  Lata 1983-1987
  Konsekracja kościoła
  Wspomnienia parafian
  Summary

  PARAFIA
  Historia parafii
  Historia kościoła
  JUBILEUSZ XX-lecia
  Książka na XX-lecie
  JUBILEUSZ XXV-lecia
  Pomnik Jana Pawła II
  ŻYCIE RELIGIJNE
  Kościelni
  Katecheci
  Rada Duszpasterska
  Nadzwyczajni szafarze
  Organiści
  Prace gospodarcze
  Siostry Józefitki
  Śp. S. Jolanta Sekuła
  Zakład Karny
  Dekanat Kluczbork

  DUSZPASTERSTWO
  KAPŁANI
  Pochodzący z parafii
  Poprzednio pracujący
  Ks. Franciszek Drenda
  Śp. Ks. Bembenek
  Siostry Zakonne
  Chrzty
  Roczki
  Zapowiedzi
  Nauki dla narzeczonych
  Śluby
  Jubileusze małżeńskie
  Zmarli 2016/2017
  Msze św. w Opolu
  Msze św. za granicą

  HOSPICJUM ŚW. O. PIO
  Akt notarialny.1.07.2009

  SAKRAMENTY
  Chrzest
  Eucharystia
  Bierzmowanie
  Namaszczenie chorych
  Małżeństwo
  Kapłaństwo

  WSPÓLNOTY
  Grupy parafialne
  Formacyjne
  Eucharystyczny Ruch Młodych
  Ruch szensztacki
  Krąg Biblijny
  Komunia i Wyzwolenie
  Harcerki i Harcerze
  Liturgiczne
  Ministranci
  Dzieci Maryi
  Schola liturgiczna
  Chór parafialny
  Orkiestra dęta
  Modlitewne
  Koło Przyjaciół Radia Maryja
  Żywy Różaniec
  Apostolat Maryjny
  Apostolat "Margaretka"
  Stowarzyszenie Najświętszego Serca Pana Jezusa
  Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci
  Rodzina rodzin kapłanów, kleryków i sióstr zakonnych
  Franciszkański Zakon Świeckich
  Modlitewna Grupa Św. Józefa
  Katolicka Odnowa w Duchu Świętym
  Charytatywne
  Caritas
  Muminki
  Bractwo więzienne
  Wspólnota Sybiraków
  Klub AA "Nowe Życie"
  SŁOWO BOŻE
  Słowo Boże na dziś
  Brewiarz na dziś
  Komentarze do czytań
  Cytat i myśl na dziś

  GAZETKA PARAFIALNA
  Początki gazetki
  Zespół redakcyjny
  Wywiady i rozmowy
  Do pobrania

  BŁ. JAN PAWEŁ II
  Jak wybrano Papieża Polaka
  Beatyfikacje
  Kanonizacje
  25 najważniejszych wydarzeń pontyfikatu
  Pontyfikat w statystyce
  Podróże zagraniczne
  Pielgrzymki do Ojczyzny
  Pokolenie bł. Jana Pawła II

  NAJŚW. SERCE JEZUSA
  Kult Serca Bożego
  Litania do NSPJ
  Akt poświęcenia rodziny ludzkiej

  MIŁOSIERDZIE
  Miłosierdzie Boże
  Modlitwy do św. Faustyny
  Akt zawierzenia świata Miłosierdziu Bożemu
  Litania do Miłosierdzia Bożego
  Koronka
  Dzienniczek

  RODZINA
  Światełko odblaskowe Pana Boga-świadectwo
  Duchowa adopcja-pytania i odpowiedzi
  Duchowa adopcja
  Eutanazja
  Cud życia
  List ojca do nienarodzonego syna
  Świadectwo
  Diakonia życia
  Dom Matki i Dziecka w Opolu
  Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Opolu

  MODLITWY
  Modlitwa poranna
  Modlitwa studenta
  Modlitwa za rodziców
  Modlitwa w każdej potrzebie
  Modlitwa przed egzaminem
  Modlitwa przed spoczynkiem
  Modlitwa narzeczonych
  Modlitwa za przyszłą żonę
  Modlitwa za przyszłego męża
  Modlitwa rodziców za dzieci
  Modlitwa małżonków
  Modlitwa o powołania
  Modlitwy do św. Michała Archanioła

  RÓŻANIEC
  O Różańcu
  Tajemice chwalebne
  Tajemnice bolesne
  Tajemnice światła
  Tajemnice radosne

  Dodaj link
  Dodaj newsa
  Dodaj zdjęcie

  Guestbook

  Muminki (II)
  KLUCZBORSKIE TOWARZYSTWO POMOCY SPRAWNYM INACZEJ

  MUMINKI

  Kluczborskie Towarzystwo Pomocy Sprawnym Inaczej „MUMINKI” działa od blisko 20 lat na rzecz osób niepełnosprawnych z Kluczborka i okolic. Stowarzyszenie nie ma siedziby, nie ma zatrudnionych pracowników, nie prowadzi działalności gospodarczej. To jednak nie przeszkadza w tym, aby integrować osoby niepełnosprawne, organizować wspólne spotkania, imprezy i wyjazdy dla podopiecznych i wolontariuszy. Naszym celem jest przynoszenie radości i uśmiechu osobom, które często nie mają kontaktu z rówieśnikami ani bliskimi, które są odsunięte od życia społecznego, zapomniane przez innych pełnosprawnych obywateli.
  Wszystko zaczęło się na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy to Małgorzata Grącka – Lasek oraz Lucyna Sarnicka, zainspirowane rekolekcjami dla niepełnosprawnych z okolic Warszawy, zainicjowały pierwszy letni wyjazd do Jełowej. Uczestnikami byli niepełnosprawni z Kluczborka oraz młodzież działająca przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z uśmiechem na twarzy wspominamy pierwszy obóz, w którym uczestniczyło zaledwie 20 osób. Dla podkreślenia jak niewielka była to grupa, warto zaznaczyć fakt, że do Jełowej jechano zwykłym kursowym autobusem. Na następny obóz do Międzybrodzia Bialskiego wynajęto już autokar turystyczny, gdyż liczba uczestników i opiekunów podwoiła się. Z roku na rok przybywało uczestników, a w 1999 r. na obozie w Gnieźnie było nas 120 osób. Od kilku lat w letnim wypoczynku organizowanym przez nasze Stowarzyszenie uczestniczy 60 osób, z czego 25 to osoby niepełnosprawne, 25 to wolontariusze (młodzież ucząca się w szkołach średnich i na uczelniach wyższych oraz pracująca zawodowo) oraz 10 osób stanowiących społeczną kadrę pedagogiczno-medyczną.
  Wyjazdy letnie trwają 10 dni, w czasie których każda osoba niepełnosprawna ma swojego opiekuna, służącego mu pomocą w codziennych czynnościach. Wsparcie to polega również na wspólnym udziale w zajęciach terapeutycznych oraz zabawach integracyjnych. Miejscem zakwaterowania obozowiczów stają się wynajmowane szkoły. Cały wypoczynek jest nadzorowany przez wykwalifikowaną kadrę wychowawców, przewodnika, lekarza i pielęgniarki oraz wspierany przez panie kucharki i kwatermistrza. Każdy obóz muminkowy ma swój niepowtarzalny charakter, czego zasługą są sami uczestnicy, odwiedzane miejsca oraz intensywnie zagospodarowany czas. Pan przewodnik, wieloletni pedagog Leopold Dutko, od wielu lat pokazuje nam ciekawe miejsca i zabytki regionu, w którym organizowany jest obóz, a nad zdrowiem wszystkich uczestników czuwa pani doktor Anna Flejsierowicz i pomocne pielęgniarki. Wolontariusze i cała kadra, poprzez wsparcie i obecność przy podopiecznych, stają się niemalże ich aniołami stróżami. Poświęcają część swoich wakacji, dużo własnych sił i energii, aby pomóc innym.
  Obozy muminkowe odbywają się w różnych częściach Polski. Przez 15 lat zwiedziliśmy: Otmuchów, Barcice, Ząbkowice Śląskie, Lądek Zdrój, Gniezno, Zieloną Górę, Bielsko-Białą, Moszczankę, Cieszyn, Rabkę, Międzylesie, Zawoję. Wspomnienia z tych wyjazdów pozostaną na zawsze w pamięci podopiecznych i wolontariuszy KTPSI.
  Rok 1997 był przełomowy, gdyż wtedy nieformalną grupę młodzieży integrującą osoby niepełnosprawne, zarejestrowano jako stowarzyszenie działające pod nazwą Kluczborskie Towarzystwo Pomocy Sprawnym Inaczej. Działanie w formie Stowarzyszenia otworzyło nam drogę do prowadzenia wielu akcji charytatywnych, pozyskiwania funduszy i dotacji oraz organizowania wyjazdów. Wszystkie funkcje sprawowane w Stowarzyszeniu pełnione są społecznie, bez żadnego wynagrodzenia. Nie pobierane są również honoraria za organizowanie imprez, koncertów, festynów, z których dochód w całości przeznaczany jest na letnie obozy dla niepełnosprawnych.
  Warto dodać, że wszelka działalność naszego Stowarzyszenia jest możliwa dzięki zaangażowaniu i wsparciu dobrych ludzi. To dzięki ich pomocy możliwe jest zorganizowanie letniego obozu integracyjnego, na który mogą pojechać osoby sprawne inaczej. Bez tego wsparcia finansowego i materialnego, większość osób nie byłaby wstanie pozwolić sobie na ten wyjazd, a często jest to dla nich jedyna forma wyjazdu poza miejsce zamieszkania w ciągu całego roku.
  Środki na naszą działalność pozyskujemy od sponsorów i dobrodziejów (szczególne podziękowania należą się tym wspierającym nas od wielu już lat), dzięki uzyskanym dotacjom i dofinansowaniom, a także dzięki akcjom zarobkowym (m.in. Festyny „Dzieci – Dzieciom” i „Dorośli – Dzieciom” oraz koncerty charytatywne: „Sprawni – Niepełnosprawnym”). Za zaangażowanie, wsparcie, pomoc i życzliwość ze strony darczyńców serdecznie dziękujemy.
  Pierwszym prezesem Kluczborskiego Towarzystwa Pomocy Sprawnym Inaczej w 1997 r. został Rafał Lasek. Kolejno funkcje te sprawowali: Katarzyna Zok, Katarzyna Trościanka, Paweł Bogdanowicz, a od 2008 r. Małgorzata Królicka. W tym miejscu należy także wspomnieć o Mirosławie Dawidzie „Mijo”, który od początku istnienia muminkowej grupy był jej liderem, niezastąpionym organizatorem, przyjacielem osób niepełnosprawnych, a dla wielu wolontariuszy niedoścignionym wzorem do naśladowania.
  Obok władz Stowarzyszenia, duchowym wsparciem otaczają nas księża wikarzy z naszej parafii. Odprawiają comiesięczne Msze Święte w naszej intencji, uczestniczą w spotkaniach i wyjazdach integracyjnych. Na przestrzeni tych lat duszpasterską opiekę nad nami sprawowali: ks. Helmut Piechota, ks. Waldemar Przyklenk, ks. Józef Krawiec, ks. Arnold Nowak, ks. Rafał Bałamucki, ks. Andrzej Majcherek, ks. Marek Sojka, ks. Mariusz Budziarek, a obecnie ks. Daniel Maksymowicz.
  Osoby niepełnosprawne zrzeszone w Stowarzyszeniu pochodzą głównie z Kluczborka i okolic, m.in. z Byczyny, Smard, Wołczyna, Brzezinek, Gołkowic, Jakubowic, Krzywizny, Kujakowic oraz z Opola. Podopieczni Stowarzyszenia mieszkają na co dzień w placówkach opieki społecznej oraz w swoich rodzinnych domach. Są to osoby z różnym stopniem niepełnosprawności umysłowej i fizycznej. Spotkania i imprezy organizowane przez KTPSI są często jedyną atrakcją i możliwością integracji z rówieśnikami oraz osobami pełnosprawnymi.
  Praca na rzecz naszego Stowarzyszenia to nie tylko 10-dniowy wyjazd w czasie wakacji. To także całoroczna praca na rzecz osób niepełnosprawnych. Nasza podstawowa forma działalności obejmuje comiesięczne spotkania w ostatnią niedzielę miesiąca, przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dzięki gościnności i życzliwość Księdza Proboszcza Franciszka Drendy, od wielu lat możemy się wspólnie spotykać w salach katechetycznych. Spotkania rozpoczynają się Mszą św. o godz. 14.00. Liturgia jest wzbogacana przez czynny udział w niej osób niepełnosprawnych, którzy świetnie sprawdzają się w roli ministrantów i lektorów. Następnie spotkania kontynuowane są w auli przykościelnej. Czas ten spędzamy na rozmowach, omówieniu bieżących spraw, zabawach integracyjnych i innych atrakcjach. Cieszy także fakt, że wolontariusze przyprowadzają na te spotkania osoby, które same fizycznie nie dałyby rady dotrzeć. Animatorzy czują się odpowiedzialni za comiesięczne spotkania, przyszykowują poczęstunek, gorącą herbatę i sprawiają, że na godzinę sala katechetyczna zmienia się w miejsce radosnych spotkań integracyjnych.
  Godna podkreślenia jest postawa rodziców, angażujących się w bieżącą działalność Stowarzyszenia. Rodzice chętnie pełnią znaczące funkcje w KTPSI oraz na letnich wyjazdach. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na zaufanie, jakim darzą młodych wolontariuszy, powierzając im swoje pociechy, które często wymagają całodobowej opieki.
  Obok comiesięcznych spotkań przy naszej parafii, organizujemy także imprezy okolicznościowe, takie jak zabawy andrzejkowe, sylwestrowe i karnawałowe, spotkania mikołajkowe i opłatkowe, wspólne wycieczki (np.: do kina do Opola lub Katowic, do teatru do Wrocławia, do kopalni srebra w Tarnowskich Górach i wiele innych), a także spacery, ogniska i inne wydarzenia jednoczące niepełnosprawnych z opiekunami.
  Wszystkie te inicjatywy łamią stereotypy o osobach niepełnosprawnych. Zdobycie szczytu górskiego, jazda konno czy przepłynięcie basenu nie jest już dla nich niemożliwością. Naszymi działaniami staramy się urzeczywistniać marzenia podopiecznych, uczynić dla nich osiągalnym, to co dla nas jest powszednie. Przykładem może być wydarzenie z obozu w Barcicach w 1996 r., kiedy to byliśmy uczestnikami przyjęcia Pierwszej Komunii Św. przez nastoletnią niepełnosprawną Anię, w czasie uroczystej Mszy św. sprawowanej przez ks. Józefa Krawca. W innym roku gościliśmy grupę młodzieży z Włoch. Podsumowaniem naszego wspólnego bycia razem była symboliczna wymiana koszulek. Na kolejnym obozie mieliśmy okazję prowadzić zajęcia hippoterapeutyczne w stadninie koni, które brały udział w ekranizacji Trylogii Sienkiewicza. Obok tych niepowtarzalnych wydarzeń można wymienić wiele innych, takich jak: zabawy w aquaparku, festiwal piosenki w parku zdrojowym, wizyta w Rabkolandzie, wejście na Klimczok i Czantorię, przejście przez bramę-rybę w Lednicy, odwiedziny u Smoka Wawelskiego, zwiedzanie Złotej Uliczki w Pradze, pobyt w bielskiej wytwórni filmów rysunkowych czy spotkanie z tatą Justyny Kowalczyk.
  Cieszy nas fakt, że przez te wszystkie lata nie zabrakło młodych wolontariuszy, głównie studentów i uczniów szkół średnich, wspierających działalność Stowarzyszenia. Obecnie bardzo modne jest wykazanie się działalnością społeczną. W naszym Stowarzyszeniu działają osoby, dla których idea wolontariatu od dawna jest bliska sercu, wypływa z naturalnej potrzeby dzielenia się swoimi siłami i entuzjazmem z innymi osobami. Nikt chyba nie jest w stanie zliczyć, ile osób przez krótszy lub dłuższy okres czasu działało w Muminkach i dla Muminków. Wiele znajomości wśród animatorów przerodziło się w prawdziwe przyjaźnie, a nawet w miłości, które zaowocowały potem założeniem rodziny. Przybywa nam więc bardzo młodych potencjalnych przyszłych wolontariuszy. W gronie starszych stażem animatorów są także siostry zakonne i księża.
  Wolontariusze angażują się, poświęcając swój wolny czas, swoje siły, uśmiech, pomysły i dobrą wolę dla innych. Problem wyobcowania i samotności osób niepełnosprawnych był i stale jest zauważalny, jednak tylko od pełnosprawnych zależy, w jaki sposób zostanie potraktowany. Możemy przejść obok niego obojętnie lub zmierzyć się z nim. Oby nie zabrakło w następnych latach ludzi z wrażliwością i entuzjazmem, tego sobie i Muminkom życzymy.
  Kluczborskie Towarzystwo Pomocy Sprawnym Inaczej „MUMINKI” bardzo zachęca wszystkich młodych ludzi do współpracy i zaangażowania się w działalność naszego Stowarzyszenia. Wystarczy niewiele – przyjść na spotkanie, przyglądnąć się, porozmawiać, aby się przekonać, czy to co oferujemy jest odpowiedzią na Twoje poszukiwania tego czegoś „więcej” w Twoim życiu.
  Zachęcamy także osoby niepełnosprawne, ich rodziny i opiekunów do uczestnictwa w naszych spotkaniach, które mogą być okazją do nawiązania nowych znajomości i przyjaźni, możliwością wspólnego wyjazdu lub uczestniczenia w ciekawym wydarzeniu. Serdecznie zapraszamy!

  Kontakt:

  strona internetowa: www.ktpsi.free.ngo.pl

  e-mail: ktpsi@o2.pl
  lub ktpsi@free.ngo.pl

  wstecz

  Komentarze
  grzesiek7447 05 February 2010 05:59:58
  bardzo jestem zadowolony że należe do grona osób niepełnosprawnych mam nadzieję że naszym duchowym opiekunem będzie ks. Daniel Maksymowiczsmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmiley
  Dodaj komentarz
  Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
  Oceny
  Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

  Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

  Świetne! Świetne! 100% [1 Głos]
  Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
  Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
  Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
  Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
  Flash Zegar
  ŚWIAT KSIĄŻKI

  BIBLIOTEKA PARAFIALNA  CZYNNA
  W KAŻDY CZWARTEK
  OD 15.00 DO 17.00


  DUCHOWA ADOPCJA
  KAPŁANÓW


  Podejmij modlitwę
  za kapłanów w ramach
  Dzieła Duchowej
  Adopcji Kapłanów

  Kliknij tutaj!
  PARK
  REKREACYJNY


  W minionym czasie
  powstał pomysł,
  aby przy naszym kościele
  utworzyć PARK
  REKREACYJNY
  i SPORTOWY,
  z którego korzystaliby
  wszyscy parafianie.

  ZOBACZ PROJEKT!

  Losowa fotografia
  Login
  Użytkownik

  Hasło  Zapomniałeś hasło?
  Wyślemy nowe, kliknij Tutaj.
  Użytkowników Online
  Gości Online: 1
  Brak Użytkowników Online

  Zarejestrowanych Użytkowników: 297
  Nieaktywowany Użytkownik: 61
  Najnowszy Użytkownik: kamilbvb
  ANIOŁ PAŃSKI


  Zapraszamy do wspólnej modlitwy Anioł Pański
  wraz z Ojcem Świętym FRANCISZKIEM

  JEZU UFAM TOBIE!


  Koronka do Miłosierdzia
  Bożego

  PROMEDIA


  PROMEDIA s.c.
  K. Nowicki
  D. Wesołowski

  Instalacja oraz serwis
  sieci komputerowych,
  sprzętu sieciowego

  Kliknij tutaj!

  POWIAT KLUCZBORSKI


  Kliknij tutaj!

  MSZE ŚWIĘTE


  Szukaj kościoła
  i bądź na Eucharystii!