"Wtedy nazywano ich i im podobnych reakcjonistami i bandytami. Dzisiaj uważa się ich za bohaterów. Wtedy nie wolno było o nich mówić. Dziś doczekali się uznania i rehabilitacji". O obchodzonym 1 marca Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych pisze dr Piotr Nowakowski z Katedry Bronioznawstwa Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego
1 marca 1951 roku w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" cywilno-wojskowej organizacji, walczącej przeciwko komunistycznej okupacji i sowietyzacji w oswobodzonej od niedawna Polsce. Wtedy nazywano ich i im podobnych reakcjonistami i bandytami. Dzisiaj uważa się ich za bohaterów. Wtedy nie wolno było o nich mówić. Dziś doczekali się uznania i rehabilitacji.
Dla uczczenia pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia, nazywanych Żołnierzami Wyklętymi, od dwóch lat obchodzony jest w całej Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Do obchodów tego święta włącza się wiele organizacji nie tylko ogólnopolskich, ale również lokalnych.
źródło: http://lodz.gazeta.pl