Życie konsekrowane
Dodane przez x Adamo dnia 14 February 2011 12:56:50

ROK ŻYCIA
KONSEKROWANEGO

Drodzy wierni naszej górnośląskiej metropolii!

Z inicjatywy sługi Bożego Jana Pawła II, od czternastu lat w święto Ofiarowania Pańskiego przeżywamy w całym Kościele Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Tym razem ten jeden dzień chcemy w naszej górnośląskiej metropolii niejako rozszerzyć, mając na względzie dzisiejsze funkcjonowanie i przyszłość szczególnie żeńskich zakonów, zgromadzeń i świeckich instytutów życia konsekrowanego.
Nade wszystko ujawnia się coraz bardziej brak właściwego rozumienia istoty życia konsekrowanego w dzisiejszym Kościele. Niektórzy wręcz uważają, że to przeżytek. Na kobiety w habitach spoglądamy najczęściej z podziwem, ale własnej córki, wnuczki, czy koleżanki w takowym stroju nie chcemy widzieć. Bywa, że rodzice zupełnie nie potrafią się pogodzić z faktem, że córka poszła do klasztoru. Seminarium dla syna można jeszcze jakoś zaakceptować; ostatecznie status księdza w społeczeństwie nie jest najgorszy. Natomiast cela zakonna dla córki, bywa postrzegana jako koniec jej możliwości rozwoju i ścieżka do zmarnowania życia. (...)

Fragment Listu Pasterskiego Biskupów Metropolii Górnośląskiej
obwieszczający Rok Życia Konsekrowanego

Osoby konsekrowane zostały otoczone opieką, stało się tak za przyczyną Asi Hadzik, naszej parafianki twórczyni Dzieła Duchowej Adopcji Zakonnic.
O swej inicjatywie powiedziała więcej podczas rozmowy z Marią Rachel Cimińską.


Wywiad znajdziesz klikając na "więcej".

Rozszerzona zawartość newsa
ROZMOWA ASI HADZIK
Z MARIĄ RACHEL CIMIŃSKĄ



Maria: Od jakiegoś czasu funkcjonują już: Krucjata Modlitw w intencji kapłanów i nowych powołań, adopcja kapłanów i inne formy troski o duchowieństwo. Co sprawiło że wpadłaś na pomysł aby założyć Dzieło Duchowej Adopcji Zakonnic?

Asia Hadzik: Podczas wakacji dowiedziałam się o istnieniu Dzieła Duchowej Adopcji Kapłanów, w które się włączyłam. Chodzę do Prywatnego Żeńskiego LO Sióstr Urszulanek, w którym zaczęłam promować Duchowe Dzieło Adopcji Kapłanów. Zarazem zaobserwowałam jak żyją siostry urszulanki – że mają i lepsze i gorsze tzn. zwyczajne dni - jak każdy człowiek. Na którejś lekcji religii nasza katechetka rzuciła hasło do modlitwy za nasze szkolno-internackie wychowawczynie. I wtedy z koleżanką zaproponowałyśmy w żartach hasło utworzenia Dzieła Duchowej Adopcji Sióstr Zakonnych na wzór modlitwy za kapłanów. Na tym się skończyło i przeszło mimo uszu. Jadąc pociągiem na dni skupienia do sióstr Elżbietanek, zaczęłam rozmawiać z koleżanką o potrzebie modlitwy nie tylko za kapłanów, ale również za siostry zakonne. Na czas tych dni miałyśmy zadanie – przemodlić tę sprawę. W międzyczasie wypytywałam siostry, co o tym sądzą. Były zachwycone pomysłem. Po dwóch tygodniach założyłam stronę internetową: www.ddasz.wordpress.com, konto e-mail: hadziczka13@wp.pl, i w ten sposób wprowadziłam dzieło w ruch. Jest to naprawdę swego rodzaju odpowiedź na te modlitwy za księży. Pan działa i uważam, że uczynił mnie swoim narzędziem!

Maria: Od kiedy dzieło istnieje? Czy ma ono wybranego patrona?

Asia Hadzik: Dzieło powstało 27 listopada 2010 r. Patronką jest św. Faustyna. Nie był to łatwy wybór. Pomogli mi ludzie, poprzez uczestnictwo w ankiecie, którą umieściłam na stronie Duchowej Adopcji Sióstr Zakonnych.

Maria: Na jakiej zasadzie działa adopcja? Czy siostry zakonne zgłaszają się same, czy osoby świeckie proponują objęcie konkretnych osób konsekrowanych?

Asia Hadzik: Adoptujący wybiera siostrę, za którą chce się modlić. Siostry, które pragną tej modlitwy mogą również zgłaszać się do mnie - wtedy dodaję je do zakładki „Zgłoszenia”. I osoba, która chce się modlić, a nie zna żadnej takiej siostry albo ma zbyt duży wybór może zaadoptować kogoś z tej właśnie zakładki.

Maria: Czy modlitwą otaczacie również osoby ze Świeckich Instytutów Osób Konsekrowanych (oczywiście żeńskich)?

Asia Hadzik: Dzieło na razie nie dotarło niestety do tych kręgów. Jednak jeśli chociażby Pani chciałaby, by również takie osoby objąć adopcją – zrobimy to! Każdy może zgłaszać swoje propozycje. Wystarczy wpisać tylko w skrzynce intencji nazwę Instytutu.

Maria: W jaki sposób zaangażowane osoby modlą się za siostry zakonne: czy są określone konkretne modlitwy, ofiary itp.?

Asia Hadzik: Są określone ramy modlitewne, na które decydują się członkowie Duchowej Adopcji.

Należą do nich:
- codzienna modlitwa osobista (najlepiej maryjna)
- raz w tygodniu Hymn do Ducha Świętego
- raz w miesiącu Koronka do Miłosierdzia Bożego
- raz w miesiącu jedna tajemnica różańca, poprzedzona modlitwa Jana Pawła II za osoby konsekrowane
- raz w miesiącu Eucharystia
I jak widać są ramy, ale w modlitwie osobistej jest swoista swoboda.


Maria: W jaki sposób promujecie dzieło? Czy ludzie są chętni do współpracy?

Asia Hadzik: Osoby chętne są. Promowanie zależy od pomysłowości współtworzących dzieło osób. Zrobiłam kilka plakacików i ulotki. Otrzymują je osoby, które chcą promować dzieło, a potem… reszta zależy od ich zaangażowania i owoców pracy. Wrzucają te plakaciki jako obrazki na Naszej Klasie, Fecebooku, księża wrzucają na strony parafii, znajomi dodają linka na blogach, forach, a nawet do opisów na Gadu-Gadu.

Maria: Czy dzieło ma opiekunka – kapłana?

Asia Hadzik: Nie, Dzieło niestety nie ma opiekuna. Jeszcze...

Maria: Dziękuję za rozmowę.


źródło: